Jak neznechutit dětem školu hned na začátku školního roku.

13.09.2017

Mnozí rodiče očekávají  začátek roku s obavami a někdy i se strachem. Otázky, které si kladou, jsou zcela normální. Jen někdy a možná i mnohdy jsou podpořeny reálnými zkušenostmi. Dopředu sice není nikdo prorokem, ale užitečnější je nemalovat čerta na zeď ale ptát se: V čem se ti dařilo? Co tě zaujalo? Kdy ses zasmál/a? 

A nejdůležitější je na závěr použít kouzelnou větu rodiče: "Kdykoliv budeš cokoliv potřebovat, jsem tady pro tebe a rád ti pomůžu!" Mnohdy je důležité nabídnout řešení hned a nečekat až bude situace neúnosná až zoufalá.

Rodiče chtějí mít šťastné dítě, spokojené dítě, úspěšné dítě. A tak nejen na dítě je kladen obrovský tlak, ale je kladen i na rodiče. Je vytvářen jakýsi protiklad: na jedné straně škola, která tlačí na to, aby dítě bylo samostatné, aby se vše naučilo ve škole a domácí úkoly, aby byly pro ně hračkou a tím vlastně vytváří nad sebou svatozář, že to vše jako instituce zvládne, na druhou stranu jsou rodiče, kteří vidí domácí přípravu jinak a v odpoledních hodinách jim začíná třetí směna (po zaměstnání a domácích záležitostech). Setkávám se opravdu často s výroky: "Nejdříve si to musím nastudovat a pak dítěti předříkat a ještě než dojde na druhý den do školy, už to neumí. Je to zoufalé kolečko." Když se ale zeptají paní učitelky ve škole, zda jejich dítě nepotřebuje doučování, mnohdy se setkají s názorem, že doučování nepotřebuje. Jenže přece rodiče doučují, jsou sami doučovateli! A tak se nabízí otázka, zda není lepší se obrátit na odborníky a nečekat. Doučování v dnešní době není ostuda, doučování vytváří v dítěti jednak potřebný pocit podpory od rodiče a jednak pocit zodpovědnosti a samostatnosti. 

Nabídnout tedy tuto formu učení je pro všechny velkým svalením balvanu, který se nad naším vědomím vytváří se začátkem školního roku.